Spod Jasnej Góry


Częstochowski blog chrześcijański

W kościele myślimy o Bogu

Napisany przez Paulina | 17th Nov, 2019

Uczestniczenie we Mszy Świętej to obowiązek jakiegokolwiek praktykującego parafianina, bezsprzecznym minimum jest pośpieszenie do kościoła w niedzielę, która jest dniem przeznaczonym na wypoczynek oraz rozważanie o Bogu. Aczkolwiek przygniatająca część rodaków uznaje się za praktykujących wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego to puste kościoły w dni powszechne zaprzeczają podobnym oświadczeniom. Nawet w niedzielę nie widać żeby parędziesiąt milionów Polaków poszło do kościoła. Optują oni za ubogimi mentalnie rozrywkami i można by nadal zrzucić to na karb grzechu nieróbstwa, o ile nie to iż w tą samą niedzielę spieszą do miejsc poświęconych rozrywkom.

Świątynia to miejsce poświęcone na modlitwę, a także skoncentrowanie się na Zbawicielu (więcej). Przypominają nam o tym rozmaite malowidła oraz inne upiększenia, jakie wyobrażają wizje z życia Jezusa Chrystusa oraz z Biblii. To zgoła uciecha także z estetycznego punktu widzenia pojechać do staromodnego, kilkusetletniego kościoła, i oglądać te wszelakie witraże oraz statuy, jakie uczynili staroświeccy fachowcy, aby pracą swych dłoni przydać się dziełu Jezusa. Różne artykuły religijne i figury anielskie ściągają nasz wzrok i kierują naszą uwagę na szlaki duchowe, nakazują namyślić się nad historią rzeczonych przedstawień.

To prawda, iż nowożytne kościoły nie wyglądają już tak jak te z epok minionych, do niektórych osób nie dociera aktualna sztuka, lecz zapewne nie to jest przyczyna faktu, że mniej ludzi przybywa do nowoczesnych świątyń. Wydaje mi się, że w głównej skali to egoizm oraz niedobór wiary. Bytujemy w takich czasach, iż także w Europie jaka jest kolebką chrześcijaństwa, potrzebna jest ponowna ewangelizacja, kiedy jednakowoż najznaczniejszy nacisk nakłada się na działalność misyjną w Afryce i Azji. To fakt, iż dla osób tam mieszkających wiara ma prawdziwsze przesłanie niż dla żyjących w luksusie Europejczyków, jacy nie pamiętają już pewnie iż swój standard życia zawdzięczają cywilizacji podpartej na chrześcijaństwie oraz wytężonej pracy nad sobą, leżącej u jej podwalin.


Komentarze